Specyfiką Portugali jest to, ze winiarze opierają się głownie na rodzimych szczepach winogron, często niespotykanych nigdzie indziej. Miejscowe wina to przeważnie kupaże, a wina z jednej odmiany to rzadkość i także z reguły są to szczepy portugalskie. Dlatego wina portugalskie wyróżniają się wśród win z innych krajów.
Portugalia regiony winiarskie.
Największymi i najbardziej znanymi regionami winiarskimi są Vinho Verde, Porto, Douro, Alentejo, Tejo, Lisboa i Madera.
Różnorodne wina portugalskie powstają dzięki dużemu zróżnicowaniu klimatycznemu, na klimat morski pod wpływem Oceanu Atlantyckiego oraz klimatowi kontynentalnemu w głębi lądu, gdzie często jest sucho i gorąco oraz mikroklimatom w górzystej części kraju. Wino portugalskie, często ma wyjątkowy bukiet i złożoność smaku, nie do powtórzenia w innych częściach świata. Ma tu wpływ stosowanie lokalnych odmian i to najczęściej w kupażach stosowanych bardzo chętnie przez winiarzy, którzy w ten sposób dodają wino ich indywidualny charakter. Wina białe, są zwykle rześkie ale te oznaczone jako Reserva, po starzeniu w dębowej beczce zyskują na gładkości i elegancji.
Szczepy winorośli w Portugalii.
Odmian winogron jest kilkaset. Najpopularniejszymi czerwonymi szczepami są Touringa National, Alicante Bouchet, Tricandeira, Touriga Franca, Castelao Frances, Tinta Barroca i Aragonez. Z międzynarodowych szczepów Syrah i Cabernet Sauvignon. Najpopularniejszymi szczepami białymi są Arinto, Ferno Pires, Antao Vas, Alvarinho, Verdelho i Encruzado.
Ilość szczepów, głównie lokalnych, kupaże, regiony i zróżnicowanie klimatyczne powodują, że Portugalia ma bardzo dużo do zaoferowania zarówno tym początkujący jak i wytrawnym znawcom win.