Jednym z najstarszych krajów winiarskich jest Hiszpania. To właśnie tutaj winnice zajmują znaczną część terytorium, a różnorodność stref klimatycznych sprzyja urozmaiceniu uprawianych odmian winorośli. Wina hiszpańskie powstają zarówno według nowych, jak i przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. To napoje czerwone, białe i różowe w wersji wytrawnej, półwytrawnej, słodkiej oraz półsłodkiej.
Historia hiszpańskiego wina
Szacuje się, że pierwsze tego typu trunki były produkowane w Hiszpanii jeszcze przed naszą erą przez fenickich osadników i greckich kolonistów. Z czasem ich produkcja osiągnęła skalę przemysłową i dziś hiszpańskie wina są obecne na rynkach całego świata. Aktualnie kraj ten znajduje się na trzecim miejscu na liście państw, które produkują największe ilości wina.
Rodzaje win hiszpańskich
Obowiązuje tutaj klasyczny podział na napoje czerwone (tinto), białe (blanco) oraz różowe (rosado), a także wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie. Wśród nich znajdują się wersje klasyczne, niegazowane, jak i gazowane, można tutaj spotkać także trunki wzmacniane innym alkoholem (na przykład likierowe – vinos de licor). Mamy tu ponadto do czynienia z klasyfikacją według kryteriów jakościowych i geograficznych. To przede wszystkim:
- DO Pago - najwyższy stopień w tej klasyfikacji, są to napoje wytwarzane wyłącznie z winogron z własnych winnic,
- DOC – trunki o stałej jakości, spełniające surowe wymogi dot. uprawy i produkcji,
- DO – w tej kategorii znajdziemy napoje regionalne spełniające zalecenia komisji ustanowionej dla każdego z regionów.
Dodatkowo w Hiszpanii można spotkać się z takimi pojęciami jak “gran reserva”, “reserva”, “crianza”, “roble” czy “jovena”. Odnoszą się one do wieku i sposobu dojrzewania trunków wytrawnych, półwytrawnych, słodkich czy półsłodkich.
Jak serwować hiszpańskie napoje z winorośli?
W przypadku tego rodzaju trunków obowiązują uniwersalne zasady. Przykładowo, wina hiszpańskie wytrawne czerwone pasują do pieczonej dziczyzny, wędlin oraz serów. Z kolei wino hiszpańskie czerwone półwytrawne dobrze odnajdzie się w towarzystwie grillowanej wieprzowiny czy wołowiny. Trunki białe natomiast sprawdzą się w szczególności jako dodatek do lekkich potraw.