Historia tego napoju sięga czasów przed naszą erą i ciężko jednoznacznie określić, z jakiego kraju pochodzi. Wino – bo o nim mowa – aktualnie jest wytwarzane w winnicach na całym świecie. Stąd też różnorodność smaków i aromatów - specyfika miejsca uprawy winorośli ma bowiem wpływ na charakterystykę wyrobu końcowego.
Najpopularniejsze regiony winiarskie w Europie
Wina wytwarzane są na całym świecie. Znaczna część wysokiej klasy winnic znajduje się w Europie, głównie w Hiszpanii, Włoszech, Francji czy Portugalii. Jakie wina w nich powstają? Różne! Od uwarunkowań terenu, lokalnej flory i fauny, a także warunków atmosferycznych w dużej mierze zależy smak i inne właściwości napoju. A te, w zależności od lokalizacji, bywają bardzo mocno zróżnicowane. Stąd też mamy zarówno lekkie, orzeźwiające, jak i słodkie oraz ciężkie w smaku wina w wielu interesujących odmianach.
Wina europejskie znane są z bogactwa styli, smaków i aromatów. To zarówno napoje czerwone, białe, jak i różowe. Wśród nich znajdują się odmiany wytrawne, półwytrawne, słodkie oraz półsłodkie. W zależności od kraju pochodzenia możemy się spotkać również z klasyfikacją według kryteriów geograficznych.
Najbardziej znane winnice
Europejskie winnice zasługują na szczególną uwagę koneserów wina. Warto wspomnieć między innymi o francuskich Chateau Ollieux Romanis oraz La Grange, hiszpańskich Bodegas Alvia, Bodegas Delampa i Dominio Basconcillos, portugalskich Casa Relvas czy Garrocha oraz włoskich Cantine Paradiso, Rinomata Cantina Tombacco i Pasetti. A to tylko niektóre z licznych winnic zlokalizowanych w pięknych zakątkach Europy. Każda z nich znajduje się na innym terenie – warto zapoznać się z charakterystyką winnic i pamiętać o tym, że kraj pochodzenia w dużej mierze wpływa na właściwości napoju.
Zespół Granfesta tworzą ludzie, którzy znają tajniki wytwarzania wina oraz specyfikę popularnych winnic. Chętnie podzielimy się swoją wiedzą na ten temat i opowiemy o napojach z winorośli z uwzględnieniem kraju pochodzenia