49,00 zł
Cena regularna:
55,00 zł
36,00 zł
Cena regularna:
39,00 zł
45,00 zł
Cena regularna:
49,00 zł
Jednym z krajów znanych z niebywałej różnorodności odmian winorośli oraz produkcji napojów winnych jest malownicza Portugalia. Aż 243 tys. ha jej powierzchni stanowią winnice, co daje pod tym względem siódme miejsce na świecie. Co ciekawe, portugalskie wina wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie w większości powstają z rodzimych szczepów, których nie można spotkać nigdzie indziej.
Historia portugalskiego wina
Przypuszcza się, że już w czasach rzymskich w Portugalii uprawiano winorośl i produkowano z niej napoje. Ich eksport przyniósł dochody, dzięki którym była możliwa między innymi rozbudowa floty handlowej. W XIX wieku Portugalię spotkała klęska - groźny szkodnik winnic, filoksera, spowodował ogromne straty, przez co wina portugalskie oraz innych europejskich krajów dotknął spory spadek. Po klęsce tak naprawdę dopiero pod koniec XX wieku wino z Portugalii zyskało ponowne uznanie.
Rodzaje win z Portugalii
Napoje z tego kraju są dostępne zarówno w wersji białej, czerwonej, jak i różowej, a także wytrawnej, półwytrawnej, słodkiej oraz półsłodkiej. Choć oczywiście najpopularniejsze są napoje wzmacniane, takie jak Porto czy Madera, to Portugalia może się poszczycić także wieloma innymi rodzajami. Można tutaj również spotkać się z podziałem według apelacji, tj. pochodzenia. Zgodnie z tą klasyfikacją wyróżnia się napoje DOC (najwyższa kategoria) oraz IPR (spełniające mniejsze wymagania niż DOC).
Sposób serwowania win portugalskich
W przypadku tych napojów obowiązują uniwersalne zasady, jednak zawsze najlepiej kierować się indywidualnymi preferencjami. Wino portugalskie półwytrawne dobrze komponuje się przede wszystkim z przystawkami, deserami, makaronami, rybami oraz kurczakiem. Warianty słodkie i półsłodkie świetnie smakują solo bądź do deseru. Natomiast wina portugalskie wytrawne polecamy do cięższych i smażonych dań, a także do serów.
Zespół Granfesta tworzą osoby o szerokiej wiedzy na temat winnych napojów wytrawnych, półwytrawnych, słodkich i półsłodkich z całego świata. Chętnie opowiemy o ich pochodzeniu, smaku, aromacie, a także propozycjach podania.