Winnice
Od specyfiki miejsca uprawy winorośli zależy charakter wina. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej lokalizacji na winnice. Na produkt końcowy wpływ ma między innymi rodzaj gleby, wysokość terenu nad poziomem morza, wilgotność powietrza, wietrzność, wahania temperatury, nasłonecznienie, nachylenie terenu, lokalna flora oraz fauna i nie tylko. Co ciekawe, winnice kojarzą się przede wszystkim z produkcją win. Nie każdy jednak wie, że uprawiana w nich winorośl często jest także przeznaczona do bezpośredniej konsumpcji.
Historia winnic
Wzmianki na temat zorganizowanej uprawy winorośli pojawiają się w Biblii, a także w historycznych opowieściach o starożytnych Rzymianach oraz Grekach. Przez wiele epok ta dziedzina przeżywała zarówno rozkwit, jak i upadki. Najbardziej znana jest chyba plaga mszyc, która pod koniec XIX wieku spowodowała ogromne straty w europejskich winoroślach. Aktualnie winnice rozsiane są po całym świecie i zajmują łącznie ponad 7 milionów hektarów powierzchni. Najwięcej takich miejsc znajdziemy w Hiszpanii.
Winnice polecane przez Granfesta
Nasz zespół tworzą ludzie, którzy znają tajniki uprawy winorośli oraz produkcji wina. Dlatego też przygotowaliśmy krótkie zestawienie winnic. Warto wspomnieć o Bodegas Alvia, Dominio Basconcillos czy Bodegas Delampa w Hiszpanii, Cantine Paradiso, Rinomata Cantina Tombacco i Pasetti we Włoszech, Chateau Ollieux Romanis oraz La Grange we Francji, Casa Relvas czy Garrocha w Portugalii... To tylko niektóre z wielu winnic świata, w których powstają napoje cenione ze względu na smak, aromat oraz inne właściwości.
Jaka jest historia tych miejsc, gdzie dokładnie się znajdują i w jakich warunkach jest uprawiana winorośl? Te i inne informacje znajdują się w szczegółowych opisach każdej z lokalizacji. Przy każdej z nich zamieściliśmy również filmik, który pozwoli choć na chwilę przenieść się w te wyjątkowe krainy. Zachęcamy do lektury oraz do kontaktu – z chęcią podzielimy się wiedzą na temat winnic i producentów wyrobów z winorośli.