46,00 zł
Cena regularna:
49,00 zł
55,00 zł
Cena regularna:
59,00 zł
46,00 zł
Cena regularna:
49,00 zł
Z Półwyspem Apenińskim kojarzą się przede wszystkim pyszne dania kuchni śródziemnomorskiej, a także liczne winnice i pochodzące z nich napoje wytrawne, półwytrawne, słodkie oraz półsłodkie. Nic w tym dziwnego, wina włoskie znane są chyba na całym świecie i wyróżnia je bogactwo styli, smaków i aromatów. Zespół Granfesta chętnie podzieli się swoją wiedzą w tym zakresie.
Historia włoskiego wina
Winorośle są uprawiane na Półwyspie Apenińskim już ponad 2000 lat. Przez ten czas powstało tam mnóstwo winnic, w których powstają różnego rodzaju włoskie wina - zarówno wytrawne, półwytrawne, słodkie, jak i półsłodkie. Najpopularniejszymi regionami, z których pochodzą te napoje, są: Wenecja Euganejska, Abruzja, Toskania oraz Piemont. Ze względu na zróżnicowane warunki uprawy na tych terytoriach, trunki z Włoch wyróżnia szeroka gama smaków - od lekkich po naprawdę ciężkie.
Klasyfikacja włoskich win
Napoje te podlegają we Włoszech podziałowi na 4 typy – przy ich ustalaniu pod uwagę brane są takie czynniki, jak strefy i warunki uprawy, typy i ilość szczepów, czas dojrzewania przed rozlaniem do butelek, a także ich charakterystyka/właściwości. Na podstawie tej weryfikacji napoje zostają zakwalifikowane do grupy:
- DOCG,
- DOC,
- IGT,
- VDT,
gdzie pierwsza z nich (DOCG) odnosi się do produktów najwyższej jakości, tj. spełniających rygorystyczne wymogi dotyczące pochodzenia winogron i procesu produkcji.
Białe, czerwone, a może różowe?
Oprócz rygorystycznych hierarchii, obowiązuje również tradycyjny podział na napoje białe, czerwone oraz różowe. To zarówno włoskie wino wytrawne, jak i półwytrawne, słodkie czy półsłodkie. Wśród nich znajdują się warianty lekko bądź mocno musujące, a także tzw. spokojne.
Jeśli chodzi o zalecany sposób serwowania, to wino włoskie półwytrawne, wytrawne, słodkie i półsłodkie podlega uniwersalnym zasadom zarówno w kwestii łączenia z potrawami, kolejności podawania, jak i temperatury napoju. Oczywiście, niezależnie od przyjętych reguł, zawsze warto kierować się indywidualnymi preferencjami.